Instagram Filtreleri Nasıl Oluşturulur?

Instagram Filtreleri Nasıl Oluşturulur?


Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, yeni özellikleri ve güncellemeleri ile takipçilerinin dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Instagram uygulamasının en çok dikkat çeken özelliklerinden biri ise hiç şüphesiz filtreleridir. Bugün Instagram’da kullanılan binlerce filtre mevcuttur. Peki Instagram filtreleri nasıl oluşturulur?


Instagram filtrelerini kaydedip kullanabileceğiniz gibi kendi Instagram filtrenizi de oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz. Instagram platformunda filtre kullanmak kadar artık herkesin kendi filtresini oluşturması da oldukça popüler bir hale geldi. Instagram, yeni güncellemeleri ile birlikte artık her kullanıcının kendi filtrelerini oluşturabilmelerine olanak tanımaktadır. Artık kendi filtrenizi oluşturarak deneyebilir, arkadaşlarınızla veya Instagram kullanıcıları ile birlikte kullanmaya başlayabilirsiniz. Instagram filtreleri nasıl oluşturulur sorusu internette en çok aranan sorulardan bir tanesidir. Bu yazımızda sizler için Instagram fitreleri nasıl oluşturulur adım adım inceledik. 


Instagram Filtreleri Oluşturma 


Sosyal medyada yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız Instagram filtreleri oluşturabilirsiniz. Bugün Instagram’da yer alan birçok uygulama Instagram kullanıcıları tarafından oluşturulmuştur. Bu filtreleri oluşturabilmek için bazı programlar geliştirilmiştir. Bu yazımızda sizlere bazı Instagram filtre oluşturma programları hakkında bilgiler vereceğiz. En önemli Instagram Filtre Oluşturma Programı Spark Ar Studio programıdır. Bu programı deneme yanılma yoluyla kullanarak filtre oluşturma hakkında temel bilgilere sahip olabilirsiniz. 

 • Bilgisayarınıza Spark Ar Studio programını indirerek kurulumunu gerçekleştirin. Bu programı hem Mac hem de Windows bilgisayarlarda ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz. 
 • Spark Ar Studio programını indirdikten sonra deneme yapmak için Samples menüsüne tıklayın ve Face Distortion seçeneğine tıklayın. 
 • Face Distortion seçeneğinde uyguladığınız filtreleri uyguladıktan sonra File seçeneğine tıklayarak Save seçeneğini basınız. Sava seçeneğine bastıktan sonra oluşturduğunuz filtre bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 
 • Aynı dosta üzerinden değişikliklerde yapabilirsiniz. “FaceMesh_Distortion” seçeneğine tıklayarak yaptığınız filtreyi programa geri çağırabilirsiniz. 
 • Bu pencerede açılan sağ kısımda Deformation seçeneğine tıklayarak kullanacağınız filtreleri seçebilirsiniz. Daha sonra nasıl bir filtre ve deformation kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz. 
 • Oluşturduğunuz filtrenin nasıl göründüğünü incelemek istiyorsanız Web Cam aracılığı ile filtrenizin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Bunun için uygulama da yer alan “Real-Time Simulation” seçeneğine tıklayarak yüzünüzde inceleyebilirsiniz. 
 • Spark Ar Studio programı ile oluşturduğunuz filtreleri sosyal medya hesaplarınızda da kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem, oluşturduğunuz filtreyi dışa aktarmanızdır. Peki Instagram Filtre nasıl dışa aktarılır?


Instagram Filtre Dışa Aktarma 


Instagram için oluşturduğunuz filtrelerinizi Instagram veya Facebook sayfanızda paylaşabilmek için dışa aktarma işlemi yapmanız gerekmektedir. Instagram filtre dışa aktarma işlemleri için şu adımları takip edebilirsiniz:

 

 • Spark Ar Studio programı içerisinde yer alan File menüsünde Export seçeneğine tıklayın. 
 • Bu işlemden sonra karşınıza oluşturduğunuz filtrenin kaydedeceğiniz cihazlarda ne kadar yer kaplayacağına dair bir bilgilendirme göreceksiniz. Bu sebeple oluşturduğunuz filtre için Instagram ve Facebook için belirli bir sınır bulunmaktadır. Program size, oluşturduğunuz filtreniz hakkında dışa aktarma yapacağınız platformlar için bilgi verecektir. Olşturduğunuz filtre Facebook ve Instagram için uygun boyutlardaysa dışa aktarma işlemi yapabilirsiniz. 
 • Bu işlemi yapmak için dosyanızı kayıt edeceğiniz herhangi bir konum belirleyin. Kaydedilecek dosyalar genel olarak bilgisayarda 2 MB’den daha az yer kaplayacaktır. 
 • Dosya formatı olarak “.areexport” seçeneğini tıklayın ve oluşturduğunuz filtreyi dışa aktarma işlemini tamamlayın. Bu işlemlerin sonucun oluşturduğunuz filtreyi Instagram ve Facebook hesaplarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz. 


Dışa aktarma işleminin ardından filtreyi Instagram’a yükleyebilmek için de dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır. 


Oluşturduğunuz Filtreyi Instagram’a Yükleme


Instagram filtre oluşturma programı Spark Ar Sturdio aracılığı ile oluşturduğunuz filtreleri Instagram’a yükleyebilmek için bazı önemli adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

 

 • Web tarayıcısı aracılığı ile Instagram hesabınıza giriş yapınız. 
 • Daha sonra ayrı bir sekme aracılığı ile Facebook hesabınıza giriş yapın. Facebook Sparkhub dashboard’ına giriş yapın. 
 • Giriş yaptıktan sonra sayfanın sol üst köşesinde yer alan Efekt Yayınla seçeneğine tıklayın. 
 • Sekmeye tıkladıktan sonra açılan pencerede filtrenizi hangi platformda paylaşmak istediğinize karar verin ve seçin. Daha sonra filtrenizi adlandırın ve İlerle seçeneğine tıklayın. 
 • Spark Ar Studio programında aktardığınız filtreleri buraya bırakın. 
 • Sözleşme onaylama kısmını geçtikten sonra da Yükle butonuna basın. 
 • Bu işlem ardından Instagram filtreniz hazır bir şekilde hesabınızda kullanılmaya başlanacaktır. 
3 Dakika Önce
TikTok Şampiyonu OL! KAÇIRMA!

TikTok Kampanya Devrimi Başladı!

Son zamanlarda Türkiye'de kendisini sevdiren uygulama TikTok, SosyalFlix sayesinde daha çok sevilecek! Sen de bu indirimden faydalan ve cektigin videolar da daha fazla zevk al!

Hızlı ol! Vakit Hızlılarn Vakti!

SON GÜN!16 Mayıs 2025 / 20:00